Architektura

Kościół p.w. Bł. Jolenty zaprojektowany został przez panią inżynier Izabelę Klimaszewską. Swoją bryłą łagodnie komponuje się z otaczającymi budynkami. Otoczony zielenią od strony ul. Wierzbiczany i od strony ul. Mokrej pozwala podążającym w jego kierunku, choć na chwilę oderwać się od spraw dnia codziennego.

Plan świątyni oparty jest na kole, które już w starożytności uważane było za figurę doskonałą, a Pseudo – Dionizy Areopagita w swoim dziele porównuje Boga do koła pisząc: „Jest to jakby koło wieczne, w którym dobro jest jednocześnie płaszczyzną, środkiem, promieniem i obwodem”. Zbudowano kościół okrągły, zamknięty jednym obwodem, w którym nie można odnaleźć ani początku, ani końca, ani ich od siebie odróżnić. Wreszcie kształt ten, którego obwód jest w każdym punkcie tak samo oddalony od środka, nadaje się najlepiej do uzmysłowienia jedności, nieskończoności istoty i sprawiedliwości Boga.

Budowla kaskadowo wznosi się w górę, gdzie w najwyższym punkcie znajdującym się nad prezbiterium zbudowana została wieżyczka. Na niej umieszczony jest krzyż, aby każdy z daleka mógł rozpoznać, iż zbliża się do Domu Bożego. Kościół i plebania zostały zaprojektowane tak, aby nie kolidować z odbywającymi się procesjami.

Do budynku kościoła przylega kaplica MB Częstochowskiej, w której odprawiane są Msze św. w dni powszednie. Wejścia do kościoła poprzedzone są kruchtami wyłożonymi granitem. Znajdują się tu tablice z ogłoszeniami dotyczącymi życia parafii. Kruchty oddzielone są przeszklonymi drzwiami, które umożliwiają modlitwę i zabezpieczają przed ewentualną profanacją.

witraz-1Wystrój wnętrza kościoła sprzyja skupieniu na modlitwie. Umożliwia to zestaw barw: biel ścian symbolizuje czystość duszy, do której dążymy, a brąz filarów przypomina kontakt z naturą a także uspokaja. Żyrandole wykonane przez Pracownię Rzemiosła Artystycznego Piotr i Jacek Przybylski dają ciepłe światło, które pozwala zachować odpowiednią jasność we wnętrzu. Natomiast umieszczona u sufitu lampa rzuca jasne światło skupiające wzrok na prezbiterium. Dodatkowym źródłem światła są też witraże wykonane przez Pracownię Witraży Powalisz z Poznania. Część została już wykonana i założona – są to witraże znajdujące się w koronie kościoła a także znajdujące się na średnim chórze. Te, które znajdują się we wnękach przedstawiać będą postacie m.in. Jana Pawła II, kardynała Wyszyńskiego i Św. Wojciecha.

Wchodząc do świątyni nasz wzrok przykuwa krzyż znajdujący się w prezbiterium. Wyłożony on został czerwoną cegłą klinkierową, a na środku umieszczono witraż oświetlany wieczorem z zewnątrz. W przyszłości wszystkie witraże będą w ten sposób oświetlone.
Posadzka prezbiterium naszego kościoła wyłożona została marmurem Biała Marianna. Natomiast ołtarz i ambona wykonane zostały z granitu przez firmę kamieniarską Jerzego Klapiszewskiego z Wągrowca. W ołtarzu wmurowane zostały m.in. zdjęcia naszego kościoła, obrazu bł. Jolenty oraz proboszcza naszej parafii ks. Kan. Ryszarda Balika. Oprócz tego znajdują się tam kartki okolicznościowe z zabytkami naszego miasta oraz z obchodów 1000-lecia Zjazdu Gnieźnieńskiego. W naczyniu ze stali nierdzewnej umieszczono też monety obiegowe i okolicznościowe. Od strony wiernych w ołtarzu umieszczone zostaną relikwie patronki naszej parafii.

W prezbiterium znajduje się też tabernakulum wykonane przez Firmę Brązowniczą Aleksander Zaran z Poznania. Zgodnie z wymogami liturgii nasze tabernakulum znajduje się w miejscu dobrze widocznym, wykonane jest z materiału trwałego, ognioodpornego i nieprzeźroczystego. Dodatkowo ozdobione zostało wizerunkiem krzyża. Symbol ten powtarza się w ołtarzu, żyrandolach i zacheuszkach. Nad tabernakulum znajdować się będzie wieczna lampka- znak czci dla obecności Pana. Lampka ta została zaprojektowana specjalnie dla naszego kościoła.
Po prawej stronie od prezbiterium widoczny jest kamień węgielny pochodzący z fundamentów gnieźnieńskiej katedry. Został on poświęcony w Poznaniu, a następnie wmurowany przez kardynała Józefa Glempa.

W nawach bocznych znajdują się konfesjonały, w których podczas mszy św. księża udzielają sakramentu pojednania, a także kaplica MB Fatimskiej i Miłosierdzia Bożego. W kościele umieszczono też drugą kondygnację. Znajdują się tu chóry i balkony przeznaczone dla wiernych w czasie większych uroczystości.

Wokół nawy głównej znajdują się pomieszczenia pomocnicze m. in. zakrystia dla księży i służby liturgicznej, a także biuro parafialne. Na piętrze znajduje się kawiarenka oraz sala katechetyczna.

Godnym uwagi jest fakt, że w całym budynku założono dębowe drzwi oraz ogrzewanie gazowe zapewniające ciepło podczas zimowych mszy, a także klimatyzację podczas letnich upałów.

Aleksandra Tomaszewska

Msze św.

Niedziela i święta:
godz. 7:30, 9:30, 11:00, 12:15, 18:00
(w lipcu i sierpniu 21:00)

W dni powszednie:
8:30, 18:00

Święta cywilne zniesione:
(N.M.P. Matki Kościoła, Św. Niepodległości)
8:00, 10:00, 18:00

Popielec:
8:00, 10:00, 18:00, 19:30

Uroczystość Wszystkich Świętych
jak w niedziele

Polecane strony