Zaspół

,,Gdzie słyszysz śpiew tam wstąp,
Tam ludzie dobre serca mają’’.
Goethe

Muzyka towarzyszy człowiekowi od zawsze. Poukładane w jakąś całość, harmonię, dźwięki to dobry sposób wyrażania uczuć, emocji.
Dlaczego ludzie śpiewają? Śpiewamy, aby smutek czy wesołość ubrać w dźwięki, potęgujące nasz nastrój.

Motyw religijny w muzyce pojawia się od zarania dziejów. Już ludy pierwotne posiadały muzykę sławiąc bóstwa. Były to zarówno pieśni, jak i muzyka taneczna związana ze składaniem ofiar.

Za życia Chrystusa i po Jego Wniebowstąpieniu posługiwano się w czasie wspólnych modlitw psalmami oraz hymnami religijnymi. Uwielbienie, wyrażone w muzyce dla Boga Ojca, kieruje się odtąd również do Jezusa i Jego Matki.

Muzyka sakralna pierwszych stuleci chrześcijaństwa związana była ściśle z obrzędami liturgicznymi. Coraz większa ilość form liturgicznego śpiewu spowodowała konieczność ich ujednolicenia. Tak powstał chorał gregoriański. Później zaczyna już królować muzyka wielogłosowa. Do liturgii wprowadzono instrumenty wzbogacające chór, przede wszystkim organy.

W średniowieczu i renesansie zaczyna się rozwój pieśni kościelnej przeznaczonej dla ludu. Powstaje jedna z pierwszych polskich pieśni ,,Bogurodzica”. Dla potrzeb nowej liturgii układano cykle prostych, zwrotkowych pieśni o rymowanym tekście, opartych na Piśmie Świętym i katechizmie. Później, powstawały dzieła chóralne bez towarzyszenia instrumentów.
Gatunki muzyki sakralnej wypracowanej przez kilka stuleci przetrwały aż do dzisiaj.

W pieśni chwalimy Boga, prosimy o łaski, opowiadamy o Jego życiu, żalimy się na swój los. Każdy z nas mniej lub bardziej potrzebuje chwili wyciszenia albo chwili euforii, i radości z tego, co dał nam Bóg.

Cieszy nas fakt, że istnieją młodzi ludzie, którzy nie wstydzą się swojej tradycji, a pogłębiają ją i doskonalą. Potrafią usiąść, spotkać się, zastanowić, wsłuchać w siebie i pośpiewać. Podzielić się miłością, która pochodzi od Boga.

Również w naszej parafii są tacy ludzie, którzy utworzyli zespół. Wszystko zaczęło się w grudniu 1998 roku z inicjatywy księdza Grzegorza. Początki były trudne. Tworzyli muzykę inną niż dziś. Były skrzypce, gitary, organy. Jednak w ciągu ostatniego roku nastąpiły zmiany również w składzie zespołu. Dziś są tylko instrumenty klawiszowe. Zespół dopiero od niedawna przyjął nazwę ,,Podtekst”, a w jego skład wchodzą: Marta, Marysia, Ewa, Beata i Rafał .Można usłyszeć ich w każdą niedzielę na mszy świętej o godzinie 8.00, na którą zapraszamy szczególnie młodzież.

Zespół nadal się rozwija w związku z czym poszukuje męskich głosów oraz osoby grające na gitarze elektrycznej. Wszystkich zainteresowanych proszę o przybycie na próbę w piątek lub sobotę o godzinie 19.00 na chór młodzieżowy.

Beata Gatkowska

Msze św.

Niedziela i święta:
godz. 7:30, 9:30, 11:00, 12:15, 18:00
(w lipcu i sierpniu 21:00)

W dni powszednie:
8:30, 18:00

Święta cywilne zniesione:
(N.M.P. Matki Kościoła, Św. Niepodległości)
8:00, 10:00, 18:00

Popielec:
8:00, 10:00, 18:00, 19:30

Uroczystość Wszystkich Świętych
jak w niedziele

Polecane strony