Kilka wspomnień z placu budowy kościoła

bartkowskiWszystko zaczęło się od równania placu przeznaczonego pod budowę kościoła. Później powstały wykopy pod fundamenty nowej świątyni. Przygotowania zbrojeń i innych części potrzebnych w czasie pracy odbywały się z pomocą chętnych parafian, w prowizorycznym warsztacie.
Aby było to możliwe, wystąpiła konieczność organizacji pracy i codzienna obecność na placu budowy oraz nadzór pracowników.

Ważnym zadaniem stało się też utrzymanie narzędzi w stanie przydatnym do pracy, zakup materiałów i ich transport. Bardzo często były one trudno osiągalne. Na szczęście zawsze znalazła się „pomocna dłoń” ułatwiająca kupno lub dowóz niezbędnych towarów takich jak: żwir, wapno czy cegła.
Rozpoczęcie każdej pracy było szczegółowo omawiane z inżynierem nadzoru tak, aby nasza świątynia stała się chlubą parafii i mogła służyć wielu pokoleniom.

Do najważniejszych wydarzeń dotyczących budowy naszej świątyni można zaliczyć pokrycie dachu, budowę wieżyczki na szczycie kościoła oraz zamontowanie na niej krzyża. Do moich obowiązków w tym czasie należała obsługa dźwigu przenoszącego materiały do pracy na wysokościach, oraz na prośbę księdza proboszcza zapisywanie obecności parafian przy budowie.

Dzięki opiece patronki naszej parafii w ciągu 18 lat budowy świątyni nie zdarzył się żaden wypadek śmiertelny. Teraz przygotowujemy się do uroczystości, na którą wszyscy czekamy z utęsknieniem – konsekracja naszego kościoła.

Walerian Bartkowski

Msze św.

Niedziela i święta:
godz. 7:30, 9:30, 11:00, 12:15, 18:00
(w lipcu i sierpniu 21:00)

W dni powszednie:
8:30, 18:00

Święta cywilne zniesione:
(N.M.P. Matki Kościoła, Św. Niepodległości)
8:00, 10:00, 18:00

Popielec:
8:00, 10:00, 18:00, 19:30

Uroczystość Wszystkich Świętych
jak w niedziele

Polecane strony