Wystrój

Obraz Bł. Jolenty

jolentaObraz patronki naszego Kościoła Bł. Jolenty powstał w pracowni artysty malarza Piotra Moskala. Jest to obraz olejny na płótnie o wymiarach 198 x 354 (z ramą). Centralne miejsce obrazu stanowi postać Bł. Jolenty i trzech córek: Elżbiety, Anny i Jadwigi. Obraz przedstawia Bł. Jolentę jako księżną kalisko-gnieźnieńską. Tło stanowi katedra i założony przez Nią klasztor. U dołu obrazu znajduje się gniazdo piskląt jako symbol rodzącego się życia. Kardynał Karol Wojtyła podczas pobytu u grobu św. Wojciecha powiedział: „Przybywam w tym poświadczeniu, że tutaj jest nasze Gniazdo. Polska przez tyle stuleci rosła z tego Gniazda”. Stąd symbolika gniazda na obrazie. Na obrazie umieszczony jest również symbol naszej państwowości – Herb Piastowski. Możemy się poszczycić, że nasz Kościół pw. Bł. Jolenty jest jedynym kościołem w Polsce mającym za swoją patronkę Bł. Jolentę.

Kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej

kaplica2Kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej jest pierwszym miejscem w naszym kościele, w którym rozpoczęto odprawianie Mszy św.; Kaplica Matki Bożej Częstochowskiej jeszcze w trakcie trwania prac wykończeniowych. Tutaj też każdego dnia odprawiane są poranne Msze św. Centralne miejsce stanowi obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. W kaplicy tej odbywają się również na specjalne życzenie Msze św. okolicznościowe: chrzty, jubileusze, Msze św. z okazji 18-tej rocznicy urodzin. Stąd też jest bezpośrednie przejście do ochronki. Dzieci, które tam przebywają znajdują się jakby pod stałą opieką Matki Boskiej. Kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej przyozdobiona została witrażami przedstawiającymi tajemnice radosne Różańca Św. Specjalne miejsce będzie również zajmował witraż przedstawiający postać Św. Cecylii – patronki śpiewu kościelnego. Przed każdą wieczorną Mszą św. Matki Różańcowe spotykają się w kaplicy na wspólnym różańcu. Kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej przylega bezpośrednio do kościoła.

Kaplica Matki Bożej Częstochowskiej od czasu wizytacji kanonicznej 15 marca 2002r. zmieniła znacznie swój wystrój. Wtedy to właśnie Bp Bogdan Wojtuś dokonał poświęcenia nowego prezbiterium kaplicy. Stary drewniany ołtarz, ambonka, sedilia oraz tabernakulum zastąpione zostały wykonanymi z pięknego marmuru. Pojawiła się także marmurowa płyta przeznaczona na ciągle przybywające wota.

Kaplica Matki Boskiej Fatimskiej

fatimskaW 1917 roku, w niewielkiej miejscowości Fatimie ukazała się trojgu pobożnym pastuszkom „Biała Pani” i powiedziała „… chciałabym ustanowić na świecie nabożeństwo do mojego Niepokalanego Serca…”

Figurkę Matki Boskiej Fatimskiej przywieźli z Fatimy pielgrzymi naszej parafii, poświęcona została 15 czerwca 1998 roku. Każdego 13-tego miesiąca spotykamy się w kościele na nabożeństwie ku czci Niepokalanego Serca Maryi. Nabożeństwo to poprzedzone jest Różańcem św., podczas którego zanoszone są prośby i podziękowania do Najświętszej Marii Panny. Po Mszy św. udajemy się na procesję, którą prowadzi figurka Matki Boskiej Fatimskiej, niesiona przez poszczególnych przedstawicieli naszej parafii. Wierni uczestniczący w procesji na każde wezwanie „Ave Maryja” podnoszą w górę zapalone lampiony. Pierwsze Nabożeństwo ku czci Niepokalanego Serca Maryi odbyło się 13 września 1999 roku. Kaplica Matki Boskiej Fatimskiej wykonana została z granitu, balaski i postument na którym stoi figurka są marmurowe. Wnętrze kaplicy przyozdobione zostało 8 obrazami Hiacynty, Łucji i Franciszka. Specjalnie dobrane światło oddaje atmosferę ciszy i samotności. Nad figurką Matki Boskiej wiszą płatki, które spadały z nieba podczas jednego z objawień Maryi. Autorem projektu kaplicy jest dr Zbigniew Sałaj.

Kaplica Miłosierdzia Bożego

milosierdzieRozwój kultu Miłosierdzia Bożego w znanej nam dzisiaj formie związany jest z osobą siostry Faustyny. Podczas swoich objawień Pan Jezus prosi ją: „ … wymaluj obraz według rysunku, który widzisz, z podpisem: Jezu, ufam Tobie. Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie.” Pan Jezus objaśnia również znaczenie promieni na tym obrazie: „ … blady promień oznacza Wodę, która usprawiedliwia duszę, czerwony promień oznacza Krew, która jest życiem dusz …”

Oryginał obrazu Miłosierdzia Bożego znajduje się obecnie w kaplicy sióstr w Łagiewnikach. Według tego wzoru został wykonany nasz obraz przez artystę malarza Zbigniewa Sałaja. Kaplica Miłosierdzia Bożego wykonana została z granitu, natomiast ołtarz został przyozdobiony marmurem. Nabożeństwo, które odprawiamy w każdy I czwartek miesiąca wprowadził przez swoje rekolekcje wielkopostne ks. gen. Bernard Witucki w 1993 roku. Święto Miłosierdzia Bożego połączone jest z Nowenną do Miłosierdzia Bożego. Każda Nowenna odprawiana jest w innej intencji. W niedzielę i święta przed pierwszą Mszą św. i w południe odprawiana jest Koronka do Miłosierdzia Bożego, również każdego roku niedziela po Zmartwychwstaniu Pańskim jest czczona jako Niedziela Miłosierdzia Bożego. Każdy parafianin po mszy św. może w ciszy i spokoju oddać się modlitwie klęcząc przed obrazem Miłosierdzia Bożego.

Magda Leśniak

Msze św.

Niedziela i święta:
godz. 7:30, 9:30, 11:00, 12:15, 18:00
(w lipcu i sierpniu 21:00)

W dni powszednie:
8:30, 18:00

Święta cywilne zniesione:
(N.M.P. Matki Kościoła, Św. Niepodległości)
8:00, 10:00, 18:00

Popielec:
8:00, 10:00, 18:00, 19:30

Uroczystość Wszystkich Świętych
jak w niedziele

Polecane strony